Instalace a spuštění
apt install gnuplot gnuplot
Grafy funkcí
plot rozsahy f(x) axes typ souřadnic title "popis" \with specifikace stylu plot [][0:100] x**2 axes x1y2 title "parabola" with lines plot [-4:4] sin(x) with lines, cos(x) with impulses
Datové soubory
Pro práci s datovými soubory využíváme stejný příkaz plot, pouze místo funkčního předpisu dáme název datového souboru a jeho specifikaci. Ostatní parametry zůstávají a mají stejnou funkci.
plot rozsahy "datový soubor" specifikace dat axes typ souřadnic title "popis" with specifikace stylu
Data v souboru nemusíme předem nějak zvlášť zpracovávat, gnuplot si s nimi poradí sám. Slouží k tomu tyto další přepínače (píší se na místo specifikace dat).
Přepínač using
plot "data" using výraz:výraz:výraz... 'formát'
Nejprve se podívejme, jak vypadá základní (nejjednodušší) datový soubor. Jsou v něm čísla, oddělená nejčastěji mezerami (případně tabelátory), tedy „bílými“ znaky, a soubor je tak rozdělen do sloupců. Toto je také formát, který gnuplot implicitně předpokládá (můžeme upravit použitím parametru ‚formát‘, viz dále).
Jako výraz za přepínačem using můžeme použít jednu z následujících možností:
- Obyčejné číslo. Udává sloupec, který má být použit pro jednotlivé osy (x, y, z). Automaticky se dosazují za x hodnoty z prvního sloupce a za y hodnoty druhého sloupce. Pokud datový soubor obsahuje pouze jeden sloupec, jsou hodnoty x počítány po jedničce od nuly a za y je dosazen tento jediný sloupec.
- Výraz uzavřený do kulatých závorek. Pro jednotlivé sloupce v něm používáme označení $1, $2 atd. A můžeme zde využít všechny možné matematické operace, lze tedy jednotlivé sloupce různě sčítat a podobně.
- Prázdný vstup. Za ten je dosazeno číslo sloupce odpovídající pořadí daného vstupu. Takže zápis using ::5 je shodný s using 1:2:5.
Pro číslo sloupce můžeme dokonce využít i automatické číslování. Pokud zvolíme nulu jako číslo sloupce, generují se čísla od nuly a inkrementují se na každém bodu (řádku) datového souboru. Čítač se nuluje na dvou prázdných řádcích. Číslo sloupce –1 vrací pořadí datového bloku, tj. inkrementuje se na prázdném řádku a nuluje na dvou prázdných řádcích. A konečně číslo sloupce –2 vrací pořadí datového podsouboru. Inkrementuje se pouze na dvou prázdných řádcích.
Je-li za přepínačem using pouze jedno číslo, je použito pro hodnotu y , a pro x je pak použito automatického číslování. Tedy výraz using 3 je stejný jako using 0:3.
Zobrazení souřadnic
Zobrazení rámečku grafu se ovládá příkazem set border x, kde x udává součet čísel jednotlivých čar rámečku, které se mají zobrazit. Spodní čára má číslo 1, levá 2, horní 4 a pravá 8.
set border 12
Nastavení velikosti okrajů okolo rámečku se provádí příkazem set xmargin y, kde x je označení okraje: l pro levý okraj, p pro pravý, t pro horní okraj a b pro spodní. y označuje velikost okraje v jednotkách velikosti znaku použitého fontu terminálu. Do okraje se umisťuje stupnice os, její popis a titulek grafu.
set lmargin 2 set rmargin 8 set tmargin 8 set bmargin 2
Popis os, nadpis, legenda čar a mřížka
Zapíná se příkazy set příkaz a vypíná příkazy unset příkaz. Příkazem font „jmeno_fontu,velikost“ je možné měnit typ a velikost fontu.
set title "Body v S-JTSK" font ",20" set x2label "Y-ová souřadnice" set y2label "X-ová souřadnice" unset key # legenda unset grid # mřížka
Příklad
echo -e "set title \"Sitova karta\" \n set terminal png \n set output \"tx.png\" \n plot \"data\" using :6 with lines title \"Tx\""|gnuplot